راهنمای خرید نرم افزار

وب سایت روانشناسی امین

فروشگاه روانشناسی

عضويت در كانال تلگرام وب سايت روانشناسي امين

راهنمای خرید نرم افزار

راهنمای خرید نرم افزار

وب سایت روانشناسی امین

راهنمای خرید نرم افزار

وب سایت روانشناسی امین

افزایش بازدید3

پشتیبانی

امین عزیزی
Telephone number of امین عزیزی 09175382824

جستجو

فیس بوکفروشگاه فروشگاه RSS

حاضرین در سایت

ما 105 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آلپرازولام

آخرین به روز رسانی سه شنبه, 23 مهر 1392 05:02

آلپرازولام چیست (به انگلیسی: Alprazolam)‏

دارای چندین نام تجاری از جمله apo-alperaz ، xanal،razoalperazolam ، زاناکس(xanax) ، نیراوام(niravam) ،آلپرازولام تی اس (alprazolam-ts) و آلپرازولام تی دی (alprazolam-td) می‌باشد.

موارد مصرف :

این دارو برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلالات هراس تجویز می‌شود. آلپرازولام از بنزودیازپینها است.

مکانیسم اثر :

مانند سایر بنزودیازپینها به عنوان آگونیستهای گیرنده بنزودیازپین بر روی غشای سلولهای عصبی اثر کرده و باعث تسهیل ورود و یا افزایش عمل گابا شده و ورود یون کلر را به سلولها افزایش می‌دهد.

 

چگونگی مصرف :

آلپرازولام در مقادیر متفاوت برای مشکلات متفاوت تجویز می‌شود. هیچگاه بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید. شکل مایع آلپرازولام را می‌توان با مایعات یا غذاهای نیمه‌جامد مثل مارمالاد مخلوط کرد. اجازه ندهید آلپرازولام مایع یخ بزند. اگر یک نوبت دارو را فراموش کردید، به مجردی که به یاد آوردید آن را مصرف کنید. اگر نزدیک نوبت بعدی بود، نوبت بعدی را حذف کنید و سپس به برنامه دارویی منظم‌تان بازگردید. مقدار دارو را دوبرابر نکنید.

مارمالاد نوعی فرآوردهٔ کنسروی است که از میوه و شکر تهیه شده و معمولاً عاملی مانند ژلاتین برای ژله ای شدن به آن اضافه می‌کنند. در فرهنگ انگلیسی و آمریکایی، مارمالاد اغلب به نوعی کنسرو اطلاق می‌شود که از پرتقال یا سایر انواع مرکبات تهیه شده باشد.

برای تهیهٔ مارمالاد، معمولاً میوهٔ قاچ زده را به همراه پوست آن به مدت طولانی می‌پزند تا پوست میوه و گوشت آن کاملاً نرم شود. از این مارمالادها معمولاً به همراه نان تست برای صبحانه استفاده می‌کنند. مارمالادها بویژه مارمالاد پرتقالی انواع بسیار متنوعی دارند.

هشدارها و عوارض جانبی:

در صورت بروز هریک از علایم نادر ولی جدی زیر، آلپرازولام را قطع کرده با پزشکتان تماس بگیرید: لرزش.

توجه داشته باشید که این دارو جهت رفع اضطراب و حملات گذری هراس استفاده میشود . بنابر این ایجاد خواب الودگی و ریلکسی و مقداری نرمال گیجی خواص اصلی این دارو است و طبیعی است که وقتی خواب آلودگی و کمی گیجی داشته باشید قوای و عملکرد ذهنی شما هم کند میشود و این جزو خواص درمانی این داروست .

موارد احتیاط :

قرص‌های ۳ خط آلپرازولام (۲میلی‌گرمی)

 در صورت وجود هریک از موارد زیر پیش از مصرف آلپرازولام پزشکتان را مطلع سازید:

 حساسیت به آلپرازولام یا دیگر بنزودیازپینها، یا به هر نوع ماده غذایی، رنگ‌های خوراکی، یا نگه‌دارنده‌ها.

 بارداری یا شیردهی.

 مصرف داروهای دیگر، به ویژه الکل، آرامبخش‌ها، ضدافسردگی‌ها، و داروهای ضدصرع و تشنج.

 سابقه یا ابتلا به گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)، سوءمصرف الکل یا مواد مخدر، میاستنی گراو، بیماری انسدادی ریوی مزمن شدید، یا آمفی‌زم.

توصیه هنگام مصرف :

 مراجعات منظمی به پزشکتان داشته باشید تا بهبودتان را زیر نظر داشته باشد. تا هنگامی که پاسخ بدنتان به آلپرازولام مشخص نشده است در رانندگی و کار با وسایل خطرناک احتیاط کنید. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هوشیاری می‌شوند.

 اگر در طی درمان با آلپرازولام دچار افکار یا احساسات عجیب شدید موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید. آلپرازولام را دور از دسترس کودکان، و دور از حرارت، نور مستقیم، و حرارت مرطوب نگهداری کنید. (در این شرایط آلپرازولام فاسد می‌شود). آلپرازولام تاریخ گذشته را دور از دسترس کودکان دور بریزید.

نبایدها :

 نباید نوشیدنی‌های الکلی یا دیگر داروهای خواب‌آور استفاده کنید، این خواب‌آلودگی را افزایش و هوشیاری را کاهش می‌دهد.

 نباید آلپرازولام را به‌عنوان یک قرص خواب‌آور استفاده کنید، مگر آنکه برنامه درمانی شما اجازه دهد تا ۸-۷ ساعت خواب داشته باشید، در غیر این صورت تا زمان خروج دارو از بدنتان ممکن است خواب‌آلوده بوده، اختلال حافظه داشته باشید.

 

 

روانشناسی بالینی مدیر سایت
نويسنده: Amin Azizi

اضافه کردن نظر