راهنمای خرید نرم افزار

وب سایت روانشناسی امین

فروشگاه روانشناسی

عضويت در كانال تلگرام وب سايت روانشناسي امين

راهنمای خرید نرم افزار

راهنمای خرید نرم افزار

وب سایت روانشناسی امین

راهنمای خرید نرم افزار

وب سایت روانشناسی امین

افزایش بازدید3

پشتیبانی

امین عزیزی
Telephone number of امین عزیزی 09175382824

جستجو

فیس بوکفروشگاه فروشگاه RSS

حاضرین در سایت

ما 25 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

پرسشنامه افسردگی بک BDI

آخرین به روز رسانی چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1392 12:18

پرسشنامه افسردگی بک / Beck Depression Inventory -BDI

افسردگی حالتی از خلق است که با کاهش حرمت خود، احساس بی کفایتی، عدم شایستگی و برداشت نامطلوب از خویشتن همراه است. از بین تست ها و پرسشنامه هایی که برای سنجش افسردگی تهیه شده اند، پرسشنامه افسردگی بک (BDI) از جمله مناسب ترین ابزارها برای انعکاس حالات افسردگی است. این پرسشنامه دارای 21 ماده است که علایم جسمانی، رفتاری وشناختی افسردگی را اندازه گیری می کند.

21 ماده پرسشنامه افسردگی بک به شرح زیر است: غمگینی،  بدبینی، احساس شکست، نارضایتی، احساس گناه، انتظار تنبیه، بیزاری از خود، اتهام به خود، افکار به خودکشی، گریستن، بی قراری، کناره گیری اجتماعی، بی تصمیمی، تصور تغییر بدنی، دشواری در کار، بی خوابی، خستگی ناپذیری، تغییر در اشتها، کاهش وزن بدن، اشتغالات ذهنی، کاهش علایق جنسی.

مقایسه پرسشنامه افسردگی بک با پرسشنامه همیلتن(1960) حاکی از آن است که پرسشنامه افسردگی بک این امتیاز را دارد که به مهارت یا تعصب آزمایش کننده بستگی ندارد و بیشتر به سنجش ویژگی های روانشناختی افسردگی می پردازد، تا ناراحتی های جسمانی و فیزیولوژیک و همبستگی آنها با یکدیگر 0.75 است.

این پرسشنامه توسط افراد زیادی در طی سالها مورد مطالعه قرار گرفته است وبه عنوان بهترین پرسشنامه در تعیین افسردگی شناخته شده است (بک و همکاران1987-1961،شواب 1967،متکالف وگلدمن 1965،وهاب زاده 1377).

روانشناسی بالینی مدیر سایت
نويسنده: Amin Azizi

اضافه کردن نظر